KETO DIJETA - Šta su to ketoni i da li su zdravi? – I deoKetoni i njihova uloga u metaboličkom procesu


Ako pratite vesti o zdravlju, verovatno ste čuli za termin ketogena dijeta. Cilj ketogene ishrane je da se telo prilagodi korišćenju masti kao primarnog izvora goriva, umesto šećera. Telo ovo čini tako što prvo pretvara masti u molekule ketona, koje kasnije koristi kao gorivo.

U ovom videu/tekstu potrudićuse da vam razjasnim sve nedoumice i objasnim kako točno funkcioniše ketogeneza i šta su njeni benefiti za ljudski organizam.


Biološka uloga ketona


Naši predci nisu poznavali koncept tri obroka dnevno. Oni su jeli ono što bi ulovili ili sakupili. Kada nije bilo hrane, ne bi ni jeli. To znači da su, često, provodili nekoliko dana bez hrane. Kako bi se održao život u vremenima oskudice, telo je razvilo sposobnost da iskoristi masti kao alternativni izvor energije. Kada bi ste posetili neki od tradicionalnih kurseva ishrane, saznali bi ste da je šećer glavni izvor energije našeg tela, dok se mast smatra sekundarnim izvorom. Kada potroše zalihe šećera, ćelije se prebacuju na sagorevanje masti kako bi proizvele energiju koja im je potrebna. Naučna istraživanja, novijeg doba, pokazuju da masti mogu biti zdraviji i održiviji izvor energije.


Naše društvo fukcioniše na šećeruDanas nam je hrana dostupna u svakom trenutku, na svakom mestu. Većina nas redovno jede tri obroka dnevno, sa povremenim grickanjem između. Ova vrsta česte ishrane, zajedno sa preteranim naglaskom na slatku hran i hranu bogatu ugljenim-hidratima, uzrokuje smanjenu sposobnost sagorijevanja masti. Kako ove namirnice oštećuju naše organizme na metaboličkom nivou, polako gubimo sposobnost proizvodnje ketona. Ova vrsta oslanjanja na šećer stvara masivne poremećaje šećera u krvi, upalu, hormonsku neravnotežu, i na kraju mnoge hronične bolesti koje danas pogađaju naše društvo. Srećom, usvajanjem ketogenog načina ishrane, u mogućnosti smo da preokrenemo ovaj proces, i ponovo postanemo efikasne mašine za sagorevanje masti, koje bi i trebali da budemo!


Prednosti ketona


Energetska valuta organizma dolazi u obliku adenozin trifosfata (ATP). Mitohondrije unutar svake ćelije našeg tela metabolizuju glukozu ili ketone, da bi formirale ovaj važan energetski molekul. Na osnovu onoga što razumemo o metabolizmu ćelijske energije, ketoni su u stanju da stvore mnogo veće količine energije po molekulu od glukoze. To znači da kada telo počne da pretvara masti u ketone, zapravo imate mnogo stabilniji i održiviji izvor energije.

U isto vreme, sagorevanje masti ne stvara isti odgovor insulina u krvi kao što to čini kada sagoreva šećer. Ovo je jedan od najvećih benefita ketoze, uključujući poboljšanje hormonske ravnoteže, smanjenje upala i poboljšanje zdravlja mozga. Većina ljudi koji udju u stanje ketoze prijavljuje smanjenje osećaja gladi, kontrolu žudnje i stabilnije emocionalno stanje generalno.


Kako telo ulazi u stanje ketoze.


Kao što sam već pomenuo, telo će sagorijevati šećer ili mast kako bi proizvelo potrebnu energiju. U jetri se šećer pretvara u glukozu a masti u ketone. Kada se kapi šećera u krvi i zaliha glikogena, u jetri i mišićima potroše, telo počinje da pretvara masti u ketone i koristi ih kao izvor energije.

Ljudi namerno ulaze u ovo stanje, kako zbog terapeutskih koristi tako i zbog pojačanja mentalnog učinka.

Postoji nekoliko strategija, putem kojih, možemo povećati proizvodnju ketona. Opšta strategija bi, ukratko, bila povećanje snabdevanja organizma masnoćama dok se smanjuje nivo glukoze u krvi, da bi se signalizirao metabolički pomak ka sagorevanju masti.Stanju ketoze takodje doprinose redovna fizička aktivnos i vremenski ograničeno hranjenje ili post na vodi, naravno u sinergiji sa pravilnom ishranom.


U drugom delu ovog teksta pozabavićemo se najboljim načinima praćenja i merenja ketona i eventualnim problemima koji mogu nastati.

51 views0 comments